bildkälla SvD |
Centralt innehåll:
-Texters syften, innehåll, uppbyggnad och språkliga drag.
-Kombinationer av olika texttyper till nya texter, till exempel informerande texter med inslag av argumentation.
Syfte/Mål:
Vad ska eleverna kunna?
Identifiera en fråga/problem
Formulera en tes
Argumentera för den
Bemöta verkliga eller möjliga motargument
Bearbeta en text utifrån respons
Skriva text som till form och innehåll passar genren
Arbetsgång: v34-höstlov
1. Möt olika argumenterande texter. ("Arbetsmiljön i skolan", "Köttproduktion är inte ekologiskt"/"Funktionshindrade får inte jobb - utan sysselsättning")
a) Läs en artikel- lektion/
a) Läs en artikel- lektion/
b) Genomgång av frågorna på texterna.
c) Genretypiska drag/jfr
-------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------
3. Ställ olika politiska texter mot varandra, (artiklar/olika partiprogram mm)
-------------------------------------------------------
4. Skrivövning (två och två)/tre lektioner
Formulera och "processa" (kamratrespons) en artikel två och två.
5. Formulera och "processa" (kamratrespons) en egen artikel där någon eller några "hjärtefrågor" lyfts fram
Ge respons
6. Gemensam artikel färdig för respons
---------------------------------------------------------------------------------
Avslutning
7. Skriva text i skarpt läge (v 42)
----------------------------------------------------------------------------------
Förslag på ämnen:
----------------------------------------------------------------------------------
Mer reklam på TV
Stoppa medicinska djurförsök
Slopa alla förbud mot mobiltelefoner
Betala för skolböcker
Inför republik
25årsgräns på systembolaget
c) Genretypiska drag/jfr
-------------------------------------------------------------------------------------------------
2. "Hjärtefrågan" - vilken är din hjärtefråga?
a) Undersök vad de olika politiska partierna tycker om din hjärtefråga. Jämför partiernas partiprogram.
Mindre grupp.
Klassdiskussion.
b) "Valkompassen"
Eleverna gör valkompassen
Läraren går igenom frågorna/förklarar
3. Ställ olika politiska texter mot varandra, (artiklar/olika partiprogram mm)
-------------------------------------------------------
4. Skrivövning (två och två)/tre lektioner
Formulera och "processa" (kamratrespons) en artikel två och två.
5. Formulera och "processa" (kamratrespons) en egen artikel där någon eller några "hjärtefrågor" lyfts fram
Ge respons
6. Gemensam artikel färdig för respons
---------------------------------------------------------------------------------
Avslutning
7. Skriva text i skarpt läge (v 42)
----------------------------------------------------------------------------------
Förslag på ämnen:
----------------------------------------------------------------------------------
Mer reklam på TV
Stoppa medicinska djurförsök
Slopa alla förbud mot mobiltelefoner
Betala för skolböcker
Inför republik
25årsgräns på systembolaget
Slopa all reklam i radio och TV
mer idrott på schemat
Ta bort betygen
Gör revolution i samhället
Högre skatt
Hela barnbidraget till barnen
Mer kärnkraft
Stäng alla djurparker
Inför dödsstraff
Inför republik
mer idrott på schemat
Ta bort betygen
Gör revolution i samhället
Högre skatt
Hela barnbidraget till barnen
Mer kärnkraft
Stäng alla djurparker
Inför dödsstraff
Inför republik
Förbjud satir
Stoppa rovdjursjakten
Kortare skoldagar
Gratis lokaltrafik
Förbjud aborter
Stoppa rovdjursjakten
Kortare skoldagar
Gratis lokaltrafik
Förbjud aborter
Rösträtt från och med 16-år
Förbjud bensindrivna bilar
Film på schemat
Ta bort betygen
Föräldraledigt för tonårsföräldrar
Förbjud bensindrivna bilar
Film på schemat
Ta bort betygen
Föräldraledigt för tonårsföräldrar
Högre skatt på godis och läsk
Gratis hundbajspåsar till alla hundägare
Inför sockerskatt
Fler fritidsgårdar
Färre lovdagar
Gratis hundbajspåsar till alla hundägare
Inför sockerskatt
Fler fritidsgårdar
Färre lovdagar
Förbud mot energidrycker
Förbjud bensindrivna bilar
Inga datorer eller "paddor" i skolan
Fram för ekologiskt jordbruk
Förbjud bensindrivna bilar
Inga datorer eller "paddor" i skolan
Fram för ekologiskt jordbruk